مواد غذایی محافظ پوست در مقابل نور خورشید کدامند؟

مواد غذایی محافظ پوست در مقابل نور خورشید کدامند؟

مواد غذایی محافظ پوست در مقابل نور خورشید کدامند؟

باید اشاره کنیم که امسال سال بسیار گرمی را پیشرو خواهیم داشت، پس باید بیشتر از همیشه از پوست خود مراقبت کنید. بارها در تحقیقات اخیر بیان شده است که داشتن رژیم غذایی مناسب علاوه بر سلامتی باعث می­شود تل پوست شما جوان تر به نظر برسد. نور خورشید یکی از عواملیل است که ممکن است امت پوست را به خطر بیاندازد. بنابراین اگر در معرض تابش آفتاب هستید، علاوه بر رژیم غذایی مناسب سعی کنید از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت کنید.

یک راه برای مقابله با نور خورشید استفاده از کلاه آفتابی، لبای های آستین بلند و یا استفاده از کرم های ضد آفتاب است. البته باید ذکر شود که این روش ها به طور کامل نمیتوانند جلوی اشعه خورشید را بگیرد.

وتی در مقابل نور خورشید قرار می گیرید میزان آنتی اکسیدان خون بدن کاهش می یابد از اینرو برای جبران این میزان از آنتی اکسیدان از دست رفته از مواد غذایی استفاده کنید که سرشار از آنتی اکسیدان هستند. این مواد غذایی موجب ترمیم پوست نیز خواهند شد و به سلامت پوست در مقابل اشعه خورشید کمک می کند.

در ادامه مطلب با برخی از مواد غذایی که سرشار از آنتی اکسیدان هستند و موجب محافظت پوست در برابر نور خورشید می شوند آشنا خواهید شد.

قارچ

قارچ یک ماده غذایی بسیار خوشمزه و سرشار از پروتئین است. قارچ همچنین دارای موادی مانند سلنیوم (حاوی بیشترین میزان) است که به حفاظت از پوست کمک می کنید. همچنین این ماده غذایی پر خاصیت با داشتن میزان زیادی انتی اکسیدان موجب محافظت پوست شما در برابر نور خورشید می شود که از آسیب رسیدن به سلول های پوستی در مقابل نور خورشید جلوگیری می کند. یکی دیگر از ویتامین هایی که موجب شادابی و سلامت پوست می شود و باعث جوان ماندن پوست می شود، ویتامین ب است که قارچ سرشار از این ویتامین می باشد.

قارچ

ماهی

ماهی سرشار از امگا 3 است. درست است که این ماده آنتی اکسیدان نیست. اما قرار دادن ماهی در رژیم غذایی در فصل گرما باعث می شود تا از آسیب های ناشی از تابش نور خورشید به پوست جلوگیری شود و پوستی شاداب و سالم داشته باشید. همچنین ماهی دارای موادی چون پروتئین و سلنیوم می باشد که باعث ترمیم شدن سلول های پوستی شده و موجب شادابی و سلامتی پوست خواهد شد. علاوه بر این ها در این ماده غذایی میزان زیادی اسیدهای چرب وجود دارد که باعث ایجاد رطوبت در پوست و درخشندگی وشادابی بیشتر پوست شده و از التهاب پوستی جلوگیری خواهد کرد.

ماهی

چای سبز

چای سبز جزء مواد غذایی است که طرفدار خیلی زیادی ندارد. تحقیقات نشان داده است که انتی اکسیدان موجود در چای سبز که EGCG نامیده می شود مانع از التهابات پوستی می شود. مصرف چای سبز از چین و چروک روی پوست پیشگیری کرده و از پیری زودراس پوست جلوگیری می کند. در سال 2011 تحقیقی بر روی برخی از زنان صورت گرفت که نشان داد مصرف چای سبز در طی مدت زمان 12 هفته ای بر رطوبت پوست و منسجم شدن آن تاثیر بسزایی خواهد داشت. پس قرار دادن چای سبز در رژیم غذایی موجب محافظت پوست در مقابل نور خورشید و شادابی و سلامتی پوست خواهد شد.

البته باید ذکر شود که چای سیاه نیز دارای آنتی اکسیدان با نام Quercetin است که مصرف آن موجب محافظت از پوست در مقابل نور خورشید خواهد شد.

چای سبز

گیلاس

آنتی اکسیدان موجود در گیلاس ملاتونین نام دارد که این ماده موجب می شود تا پوست در برابر اشعه فرابنفش حفاظت شود. این میوه خوشمزه به دلیل سرشار بودن از آنتی اکسیدان موجب شادابی و طراوت و سلامتی پوست می شود. علاوه بر این ها آنتی اکسیدان موجود در گیلاس موجب ترمیم سلول های پوستی که دچار سوختگی در معرض نور خورشید شده اند می شود. همچنین گیلاس سرشار از ویتامین ث بوده که موجب کلاژن سازی در پوست و جلوگیری از ایجاد چین و چروک روی پوست می شود. پس قرار دادن گیلاس در رژیم غذایی موجب سلامت و شادابی پوست خواهد شد.

گیلاس

انار

بر طبق تحقیقاتی که محققان دانشگاه ویسکانسین انجام دادند انار به خاطر داشتن میزان زیادی از آنتی اکسیدان می تواند موجب بهبود التهاب پوستی شود. همچنین دریافتند که آنتی اکسیدان موجود در انار از رشد سلول های سرطانی پوستی ناشی از اشعه فرابنفش جلوگیری می کند.

انار

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها